První díl věnující se dějinám cukrovaru ve Starém Městě.
Cukrovar ve Starém Městě u Uherského Hradiště založili roku 1868 bratři Abraham a Hermann Mayové spolu se společníky Davidem Spitzerem a Adolfem Popperem. V té době se jednalo o již zkušené podnikatele. Rodina Mayů byla na Moravě podnikatelsky aktivní ještě před rokem 1848, ale jejich vliv se začal prosazovat více až v druhé polovině 19. století. Zakladatelé cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště Abraham a Heřman May pocházeli původně z Břeclavi. Z počátku se zabývali zemědělstvím a jejich otec se věnoval především obchodu s obilím.[1] Tuto činnost provozovali v Pozořicích u Brna, kde měli v nájmu větší hospodářství spojené s hospodářským lihovarem a pivovarem. V roce 1851 zakoupili od Karoliny Beesové takzvaný dvůr „Konvikt“ v Hejčíně u Olomouce, jehož celková výměra byla 353 mír.[2] Bratři neusnuli na vavřínech a všimli si trendu pěstování nových technických plodin, zejména cukrové řepy, která znamenala určité východisko z krize zemědělství. Začali se tak postupně přeorientovávat na zpracování zemědělských produktů. V roce 1861 nejprve založili v Hejčíně u Olomouce lihovar a drožďárnu pod firmou Abraham May a Abraham se zde zároveň usadil. Druhý z bratrů se usadil na jižní Moravě v Uherském Ostrohu, kde zřídil spolu s bratrem Abrahamem, Davidem Spitzerem, Adolfem Popperem a knížetem Lichtenštejnem roku 1862 cukrovar, který provozovali pod protokolovanou firmou „Ungar. – Ostraer Zuckerfabrik der Gebrüder May“.[3] V roce 1867 ještě rozšířili v Hejčíně drožďárnu o surovárnu a rafinerii a tuto firmu provozovali pod veřejnou obchodní společností „Hatscheiner Zucker-, Spiritus – und Pressehefefabrik der Brüder May A. and H. May.“[4]
Ani David Spitzer a Adolf Popper nebyli v podnikání a obchodu nováčky. V té době už byli nejen spolumajitelé cukrovaru v Uherském Ostrohu, ale také zkušení obchodníci se suknem z Bučovic.[5] Je nutno podotknout, že tato expanze textilních fabrikantů z Brna a jeho okolí do cukrovarnického průmyslu byla od druhé poloviny 19. století velice častá. Dá se předpokládat, že oba společníci jakožto textilní průmyslníci disponovali díky úspěšné výrobě dostatkem volného kapitálu a investovali ho tak do perspektivního cukrovarnictví. Lze tedy konstatovat, že mezi textilním a cukrovarnickým průmyslem existovala vzájemná provázanost kapitálem. Kromě provázanosti kapitálové byla tato spojitost zesílena i rodinnými vazbami.[6] Abraham May tak například uzavřel sňatek se sestrou Adolfa Poppera, Fanny Victorií Popper; dcera Hermanna Maye, Adele, si vzala za muže Jakoba Spitzera, syna Davida Spitzera.[7] Kromě těchto vazeb v rámci společnosti si rodina Mayů začala budovat své pozice i skrz významnější sňatky, které jim otevíraly dveře na důležitá místa, díky čemuž se na Moravě dokázali více prosadit než jiní podnikatelé. Například Hermann May provdal svou dceru Eugenii za Ludwiga Frankla. Ludwig byl zemským poslancem, který pocházel z vážené pražské rodiny, zastával řadu důležitých funkcí hlavně v oblasti zemědělství, byl také synovcem Gottlieba Bondyho, šéfa Obchodní a živnostenské komory v Praze. Abraham May zase přiženil svého syna do rodiny Hamburgerů, významné sladovnické rodiny.[8] Jeho syn Franz si vzal za manželku Hedviku Hamburgerovou.[9] Tato rodinná provázanost a vazby na důležitá místa podnikatelům pomáhaly lépe čelit krizovým obdobím. Vraťme se však zpět k vývoji cukrovaru.
Jak již bylo řečeno, tak cukrovar ve Starém Městě u Uherského Hradiště zřídili roku 1868 bratři Abraham a Hermann May, spolu se společníky Davidem Spitzerem a Adolfem Popperem. Firma byla zaprotokolována pod názvem „Ung. – Hradischer Zuckerfabrik von A. May, H. May, D. Spitzer & Co.“ jako veřejná obchodní společnost.[10] Jejich hlavní sídlo bylo ve Starém Městě u Uherského Hradiště, přičemž měli své pobočky v místech, kde se nacházely ty největší banky a to v Brně v kanceláři Davida Spitzera a ve Vídni u J. E. Lercha.[11] Ještě ke konci roku 1868 byli přibráni do společnosti jako veřejní společníci synové Davida Spitzera, Jakob a Heinrich.[12]
Před samotným založením podniku museli bratři Mayové najít správné místo pro nový cukrovar. Zakoupili tedy od obecní rady ve Starém Městě pozemek zvaný Nivka v ceně 1075 zlatých.[13] Toto místo se nacházelo v naprosté blízkosti důležitých komunikačních spojů a to jak železnice se kterou téměř sousedilo, tak okresní silnice. Díky tomu měli zajištěn bezproblémový příjem surovin. Také zde byla blízkost řeky Moravy, blízkost krajského města Uherské Hradiště a továrna měla i prostorové rezervy, v případě že by se chtěla rozšiřovat. V roce 1867 tak na zakoupeném pozemku započali s výstavbou smíšeného cukrovaru. Před zahájením kampaně však museli vyřešit několik zásadních problémů. Za prvé si museli od obecní rady vyžádat vodní právo, které povolovalo přívod vody z řeky Moravy do cukrovaru a odvod odpadkové vody zpět do řeky. [14] Za druhé potřebovali získat povolení k výrobě cukru. Toto povolení jim bylo nakonec vydáno 28. července 1868.[15] Roku 1868 byl cukrovar dostavěn a nic už mu nebránilo v zahájení kampaně.
Cukrovar byl však ve svých počátcích velmi primitivní, stejně jako ostatní podniky bratří Mayů. Původní budovy byly dvě dřevěné kůlny s velmi jednoduchým zařízením.[16] Pohon vykonávali voli, které Mayové zakoupili v Uhrách. Tito volové byli využíváni také k práci na velkém množství pronajatých statků. V počátečních letech zpracoval cukrovar necelých 1 000 vídeňských centů řepy denně, kterou získával, jak ze svých dvorů, tak od rolníků z okolních vesnic.[17]
Po vypuknutí hospodářské krize došlo k první větší změně ve složení společnosti. Roku 1874 odstoupil z finančních důvod z podniku David Spitzer i jeho synové a firma změnila název na Ung. – Hradischer Zuckerfabrik von A. May, H. May a Comp.[18] Zároveň však začalo docházet k pomalému zavádění inovací spojených s udělováním výlučných privilegií. Roku 1874 dostal ředitel Jan Suchomel na jeden rok privilegium na zlepšený postup při použití odpadních vod z cukrovarů, v květnu 1875 následovalo privilegium rovněž na jeden rok na vlastní jednoduché zařízení. O rok později mu bylo uděleno privilegium na vynález vlastního postupu pro cukrovary spočívající v tom, že mohly být výhodně využity vyčištěné odpadní vody ze spodiových filtrů. Ještě téhož roku dostal privilegium na zlepšený stroj na krájení řepy pro cukrovary strojník cukrovaru v Uherském Hradišti Alexandr Štefka (později uváděn jako Plefka) a v září 1879 mu bylo uděleno také jeden rok trvající privilegium na vlastní kombinovaný nůž na krájení řízků.[19] Na základě zavádění těchto inovací do výroby začalo stoupat i množství zpracované řepy. Zatímco v kampani 1877/1878 bylo zpracováno 111 448 metrických centů řepy, tak v kampani 1880/1881 to bylo dvakrát tolik 255 800 metrických centů.[20] Tento vzestup zastavil až požár ve Starém městě, ke kterému došlo roku 1882 a nevyhnul se ani cukrovaru….[21]
Mgr. Jan Ryšavý
Cukrovar ve Starém Městě
Majitelé cukrovaru ve Starém Městě. Zleva Bedřich May, Julius May a Leopold May.
Areál cukrovaru – kanceláře a skladiště surovin
Zdroje:
[1] Národní politika, č. 12, 13. ledna 1914, s. 3.
[2] MZA Brno, H 206, Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s. Praha, kart. 1, inv. j. 1, Nástin dějin firmy „Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s..“
[3] Tamtéž.
[4] Tamtéž.
[5] Tamtéž. Dále: MZA Brno, H 1, kn. 19, inv. č. 376, K padesátinám Viktora Stoupala, s. 29.
[6] BARTOŠEK, Jaroslav et al.: Cukrovarnictví, cukrovary a cukrovarníci: fenomén českého hospodářství v 19. a 20. století. Praha 2011, s. 262.
[7] Geni [online]. [cit. 2015-09-29]. Dostupné z: http://www.geni.com/.
[8] MALÍŘ, Jiří et al.: Biografický slovník poslanců moravského zemského sněmu v letech 1861–1918. Brno 2012, s. 188.
[9] Geni [online]. [cit. 2015-09-29]. Dostupné z: http://www.geni.com/
[10]MZA Brno, H 206, Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s. Praha, kart. 1, inv. č. 1, Nástin dějin firmy „Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s.. Dále: MZA Brno, KS UH, firemní agenda, kart. 391, sign. Sp I 31, Ung. Hradischer Zuckerfabrik von A. May, H. May & Co.
[11] Celé jméno se bohužel nepodařilo dohledat, v dokumentech a v tisku je označován pouze s iniciály J. E.
[12] Tamtéž.
[13] MZA Brno, H 1, kniha 19, inv. č. 376, K padesátinám Viktora Stoupala, s. 29.
[14]MZA Brno, H 206, Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s. Praha, kart. 1, inv. č. 2, Potvrzení obecní rady. Později byli stejně nuceni postavit přívodní kanál u ústí a odvodní kanál.
[15] MZA Brno, H 206, Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s. Praha, kart. 1, inv. č. 1, Nástin dějin firmy „Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s..“
[16] SOkA UH, OÚ UH, technické oddělení, kart. 86, inv. č. 4.
[17] MZA Brno, H 206, Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s. Praha, kart. 1, inv. č. 1, Nástin dějin firmy Cukrovary v Uh. Ostrohu a Uh. Hradišti, a. s. Dále: MZA Brno, H 1, kniha 19, inv. č. 376, K padesátinám Viktora Stoupala, s. 29.
[18] ZA Opava, pobočka Olomouc, OŽK Olomouc, kart. 299, inv. č.. 2639, Protokolace firem KS UH 1875. Dále: MZA Brno, KS UH, firemní agenda, kart. 391, sign. Sp I 31, Ung. Hradischer Zuckerfabrik von A. May, H. May & Co.
[19] JANÁK, Jan: Hradišťský kraj, s. 44.
[20] Tamtéž., s. 45.
[21] SOkA UH, OÚ UH, technické oddělení, kart. 86, inv. č. 4.
http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/holicstvi-uz-v-nadrazni-ulici-nenajdete-20130218.html